Jak pewnie zauważyłyście, w ostatnim czasie Instagram a nawet cały internet ;) zalała fala bąbelkowych zdobień czyli bubble nails. Jest to nic innego jak zdobienie paznokci przy użyciu piany, skąd druga nazwa tego trendu czyli foam nails.
I choć podstawowa cecha zdobienia jest ta sama, to powstaje wiele wariacji na temat, co pozwala na kreatywność i zabawę zdobieniem.
Samo zdobienie nie jest skomplikowane, niemniej jest kilka zasad, których przestrzeganie może znacznie ułatwić wykonywanie zdobienia i pozwoli uniknąć ewentualnych nieudanych prób.
I mimo, iż powstało już wiele wpisów i filmów z cyklu jak zrobić bąbelkowe zdobienie, to trudno znaleźć poradnik – mini kompendium wiedzy, który rozwiązałby wszelkie wątpliwości co robić a czego unikać aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt. Oczywiście każdy może próbować różnych wersji na własną rękę, ale, powiedzmy sobie szczerze, kto nie lubi mieć ściągawki podanej na tacy? ;) Dlatego też postanowiłam wyjść na przeciw i podzielić się z Wami moimi wszystkimi spostrzeżeniami z cyklu jak zrobić piankowe zdobienie oraz czego warto unikać, by uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt. I choć przygotowanie kompletnego wpisu i tutorialu krok-po-kroku zajęło mi chwilę, to w końcu mogę się nimi z Wami podzielić.
Przygotowałam 5 sposobów na zdobienie w trendzie foam nails, które różnią się zarówno:
-
preparatami użytymi do wykonania piany,
-
„narzędziami”
-
oraz użytymi lakierami, pyłkami itp.,
dzięki czemu za jednym zamachem możecie porównać uzyskane efekty końcowe.
Poza tym, jak wspomniałam wcześniej, wpis możecie potraktować jako pewnego rodzaju poradnik co robić, a czego unikać aby otrzymać najlepszy efekt, gdyż zawarłam w nim moje spostrzeżenia, które nasunęły mi się podczas pracy z tymi kilkoma metodami.
Jeśli więc jesteście ciekawe tego tematu, zapraszam do dalszej części.
UŻYTE PRODUKTY:
√ baza hybrydowa (Semilac Base)
√ top hybrydowy bez dyspersji (Semilac Top No Wipe)
√ czarny lakier hybrydowy bez dyspersji (Semilac 031)
√ zielony żel w pędzelku (Indigo Cat Eye Gel Brush Rio de Janeiro)
√ magnes do zdobień cat eye (no-name)
√ pyłek (Indigo Metal Manix Chameleon: Alien)
√ pyłek (Indigo Metal Manix Multi Chrome)
√ pyłek (Indigo Holo Manix)
√ miękki pędzelek (no-name)
√ silikonowe narzędzie do wcierania pyłków (no-name)
√ słomka / widelec / tips
√ woda / płyn do naczyń / mydło w płynie / szampon / pianka micelarna
√ nail cleaner & waciki
√ LED/UV lampa (SUNUV: Sun2)
Zaczynam od przygotowania bazy, która będzie podstawą do dalszych zdobień.
KROK 1
Standardowo na zmatowiony paznokieć (tips) nakładam cienką warstwę bazy hybrydowej, pamiętając również o zabezpieczeniu krawędzi paznokcia. Utwardzam 30 sek. w lampie LED 48W.
KROK 2
Następnie nakładam cienką warstwę czarnej hybrydy zabezpieczając również wolny brzeg paznokcia. Lakier utwardzam 60 sek. w lampie LED, gdyż jest on bardzo mocno napigmentowany.
KROK 3
W razie potrzeby warto nałożyć drugą warstwę czarnego lakieru i ponownie utwardzić.
KROK 4
Następnie zabezpieczam paznokieć topem BEZ warstwy dyspersyjnej. Jest to o tyle ważne, że właśnie w top bez tej lepkiej warstwy będę w dalszym etapie wcierać pyłki. Topem zabezpieczam dokładnie również krawędź paznokcia i utwardzam przez 30 sek.
Teoretycznie w przypadku użytej przeze mnie czarnej hybrydy Semilac #031 mogłabym ten krok pominąć, gdyż akurat ten lakier nie posiada lepkiej warstwy dyspersyjnej. Mam jednak na uwadze, że większość lakierów dostępnych na rynku posiada dyspersję, stąd wolałam ten krok pokazać w filmie.
Podstawę mam gotową, przechodzę więc do bąbelkowych zdobień.
ZDOBIENIE I
Do pierwszego zdobienia użyję efektu Cat Eye. Wybrałam żel w pędzelku w zielonym odcieniu. Ponieważ jest to żel a nie tradycyjna hybryda, polecam stosować go na nadbudowane paznokcie (żelem, akrylem lub hybrydą budującą).
KROK 5
Żelem Cat Eye pokrywam przygotowany wcześniej paznokieć i przed utwardzeniem przykładam magnes tworząc charakterystyczny wzór.
Utwardzam w lampie.
KROK 6
Zdobienie zabezpieczam pierwszą warstwą topu, który również utwardzam przez 30 sek.
KROK 7
W międzyczasie do miseczki wlewam wodę i płyn do mycia naczyń i za pomocą słomki robię pianę.
Miseczkę warto zakryć dłonią, żeby piana nie rozprzestrzeniła się na cały stół. Na koniec warto wymieszać powstałą pianę, żeby piana się dobrze ubiła a duże bąble zamieniły się w mniejsze.
KROK 8
Teraz nakładam drugą warstwę topu bez dyspersji i na nieutwardzony top nakładam przygotowaną przed chwilą pianę.
Staram się ją nakładać jakby w powietrzu – bez przyciskania do paznokcia. Zwracam uwagę by piana pokrywała cały paznokieć.
Tips z pianą ląduje w lampie LED na 60 sek.
KROK 9
Po utwardzeniu zdejmuję resztki piany przykładając do paznokcia wacik nasączony cleanerem.
Pierwszą wersję mamy gotową!
Czy Wam też efekt przypomina wężową lub smoczą skórę?
ZDOBIENIE II
Kolejne zdobienia będą z użyciem pyłków, które będę wcierała silikonowym narzędziem, a do omiatania nadmiaru użyję miękkiego pędzelka.
KROK 10
W tym zdobieniu użyję pyłku Indigo Metal Manix Chameleon w odcieniu Alien.
W przygotowaną na początku filmu „bazę pod zdobienia” wcieram wybrany pyłek.
Zamiast silikonowego narzędzia można użyć również aplikatora cieni do powiek, co mogłyście wielokrotnie zobaczyć w moich poprzednich filmach. Niemniej odkąd używam tej silikonowej końcówki to zauważyłam 3 zalety:
• zużywam nieco mniej produktu,
• nie robię przypadkowych dziur w nałożonym pyłku,
• a efekt jeszcze bardziej przypomina taflę.
Zakupiłam je na jakieś aukcji na allegro za kilka złotych i zważywszy, że mogę używać jednego narzędzia do wszystkich pyłków przemywając je cleanerem, uważam, że na dłuższą metę to całkiem dobra inwestycja. No a do tego jak ładnie wygląda (sroki docenią :)
KROK 11
Wracając do zdobienia: po dokładnym wtarciu pyłku zarówno w płytkę jak i wolny brzeg, zabezpieczam dokładnie pyłek topem bez dyspersji i utwardzam.
Wcześniej warto delikatnie podpiłować krawędź paznokcia od spodu i omieść całość z nadmiaru pyłku, co zresztą pokażę jeszcze przy dalszych zdobieniach.
KROK 12
Do tego bąbelkowego zdobienia wykonam pianę z wody i mydła w płynie a ubiję ją widelcem.
KROK 13
Ponownie nakładam cienką warstwę topu bez dyspersji i na mokry top nakładam przygotowaną przed momentem pianę.
Tips z pianą wkładam do lampy LED na 60 sek.
KROK 14
Po utwardzeniu zdejmuję resztki piany przykładając do paznokcia wacik nasączony cleanerem.
Kolejną smoczą wersję mamy gotową!
ZDOBIENIE III
Kolejne zdobienie, oprócz produktów użytych do zrobienia piany, będzie różniło się czymś jeszcze.
KROK 15
Najpierw w top wcieram pyłek dający efekt chromu. Tradycyjnie po omieceniu resztek pyłku nakładam top i utwardzam 30 sek.
KROK 16
Następnie widelcem ubijam pianę z wody i szamponu do włosów.
KROK 17
I teraz coś nowego: zamiast nałożenia kolejnej warstwy topu, na który normalnie nałożyłabym pianę, nakładam cienką warstwę czarnej hybrydy bez dyspersji, a na nią ubitą pianę. Dzięki temu utwardzająca się piana odsłoni nam część zdobienia i spod czarnego lakieru będzie się przebijał srebrny pyłek.
Im cieńszą warstwę uda się Wam nałożyć tym efekt będzie lepszy. U mnie lakier jest bardzo mocno napigmentowany, więc trudniej o cienką warstwę, przez co kontrast między pyłkiem a lakierem nie jest aż tak mocno widoczny jak oczekiwałam. Niemniej na żywo widać efekt.
KROK 18
Tutaj lakier z pianą utwardzałam aż dwie minuty, żeby mieć pewność, że wszystko dobrze się utwardzi.
KROK 19
Na koniec przemywam resztki piany wacikiem z nail cleanerem.
Jak możecie zauważyć piana „przesunęła” lakier po bokach dlatego jeszcze raz uczulam na nakładanie bardzo cienkich warstw, żeby uniknąć podobnych sytuacji na paznokciach…
ZDOBIENIE IV I V
Te dwa zdobienia pokażę przy użyciu tego samego pyłku ALE z wykorzystaniem różnych pianek. Dzięki temu będziecie mogły porównać jaki wpływ na efekt końcowy ma użyta piana, a przede wszystkim wielkość bąbelków, odstępy między nimi i „przejrzystość” piany.
KROK 20 (wspólny)
W dwa tipsy wcieram zatem Holo Manix z Indigo, podpiłowuję krawędź od spodu, o czym już wspominałam, omiatam całość miękkim pędzelkiem, zabezpieczam dokładnie topem „No Wipe” – bez dyspersji i utwardzam 30 sek.
……………………………..
Pingback: Jak zrobić bąbelkowe zdobienie – bubble nails? – My Wonderland